fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
a

Blog

Przebarwienia - co to takiego?

Zmiany zachodzące w procesach metabolicznych, immunologicznych, a szczególnie hormonalnych w trakcie ciąży mogą doprowadzić do wielu transfiguracji w obrębie skóry oraz błon śluzowych. Pojawiają się one systematycznie i mogą być zmianami patologicznymi. Jednak w większości przypadków są one nietrwałe i nie powodują przemian w zdrowiu matki oraz dziecka, stąd też określa się je jako fizjologiczne, które występują u kobiet w ciąży oraz w trakcie połogu. Modyfikacje te dotyczą aż około 90% ciężarnych [1,2,3].

Do najczęściej pojawiających się dermatoz należą:

 • Zmiany pigmentacyjne
 • Zmiany naczyniowe
 • Zmiany degeneracyjne – rozstępy
 • Zmiany dotyczące przydatków skóry
 • Zmiany w obrębie błon śluzowych jamy ustnej

Zmiany te najczęściej mają związek z przemianami, które zachodzą w gospodarce hormonalnej, szczególnie z podwyższonym stężeniem: gonadotropin kosmówkowych, estrogenów (estronu, estradiolu, estriolu), kortyzolu i progesteronu [1,2].

Wpływ hormonów na skórę

Czynniki endogenne i egzogenne mają ogromny wpływ na budowę, funkcjonowanie oraz ogólny wygląd skóry.  Najważniejszymi czynnikami wewnątrzustrojowymi są: funkcje układu hormonalnego i immunologicznego oraz regulacja nerwowa. Stan fizjologiczny skóry, jako narządu, który obfity jest w receptory hormonalne, jest zależny m. in. od stężeń hormonów tarczycy i przysadki oraz hormonów steroidowych. W trakcie ciąży w bardzo krótkim okresie czasu zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Swój początek mają one w trakcie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej, kiedy to wytwarza się ciałko żółte, którego zadaniem jest produkcja progesteronu. Funkcję tą w około 14 – 15 tygodniu ciąży przejmuje łożysko, które dodatkowo wytwarza estrogeny, hormon wzrostu oraz gonadotropinę kosmówkową. Progesteron, który dominuje w pierwszych tygodniach ciąży uważany jest za czynnik immunosupresyjny, natomiast w końcowej fazie ciąży dominację przejmuje estrogen o działaniu immunostymulującym. Dodatkowo zmiany zachodzą również w tarczycy, gdzie na początku ciąży stężenie hormonów wzrasta, a pod koniec zauważalny jest spadek. Zauważa się również wahania hormonów kory nadnerczy (mineralokortykoidy), których funkcją jest zatrzymywanie soli w organizmie, co skutkuje obrzękami oraz wahaniami ciśnienia krwi [1,2, 3,4].

Podwyższenie u kobiet w ciąży ilości kortyzolu oraz estrogenów najczęściej powoduje intensyfikację pigmentacji skóry w obrębie brodawek sutkowych i wzdłuż kresy białej. Ponadto, mogą pojawiać się plamy melanocytowe na twarzy. W trakcie ciąży poziom androgenów (testosteron) nie powinien się zwiększyć, ich wzrost świadczy o hiperandrogenizmie, który jest już stanem patologicznym i objawia się zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych oraz nadmiernym owłosieniem [1,2,4].

Głównym problemem omawianych dermatoz są wahania stężeń hormonalnych, szczególnie mowa o progesteronie w początkowej fazie ciąży oraz estrogenów w następnej. Modyfikacje te najczęściej zanikają samoistnie po okresie kilku miesięcy od porodu [1,2].

Źródła:

 1. Woźniak M., Zegarska B., Urtnowska K., Kaczmarek-Skamira E., Fizjologiczne zmiany dermatologiczne u kobiet w ciąży (red.). Dermatologia Estetyczna. Bydgoszcz, 2015.
 2. Kołodziejczak A., Kosmetologia. Wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 3. Reich A., Heisig M., Szczęch J., Dermatozy ciężarnych. Wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
 4. Szamkołowicz G., Mierzecki A. Choroby dermatologiczne w okresie ciąży – część I: dermatozy ciążowe. Probl. Med. Rodz., 2004, 6(2):41-44.

Autor

 • Anna Gałęza

  Zamiłowanie do kosmetologii pojawiło się u mnie w trakcie pracy jako wizażystka, gdzie miałam styczność z osobami posiadającymi problemy skórne. Chęć pomocy moim klientkom oraz fascynacja skórą sprawiły, iż postanowiłam poszerzać swoją wiedzę i ukończyłam Warszawską Uczelnię Medyczną im. Tadeusza Koźluka w Warszawie uzyskując tytuł magistra kosmetologii o specjalizacji kosmetologia estetyczna. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w wielu szkoleniach i konferencjach branżowych. W Skinline Clinic spotkacie mnie na recepcji, gdzie profesjonalizm oraz wiedza zdobyta na studiach pozwolą mi na wsparcie oraz pomoc w doborze skutecznych terapii, a dzięki pozytywnemu podejściu do pracy każdy pacjent będzie czuł się doceniony. Praca recepcjonistki pozwoli mi na poznanie podstaw opieki nad klientem oraz nowych technologii medycznych i zabiegów kosmetologicznych, co zaowocuje w przyszłości, gdy rozpocznę pracę w zawodzie kosmetologa.

  View all posts