fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
Sucha skóra twarzy

Nawilżenie skóry jest w pełni zależne od stanu naszej bariery hydrolipidowej. Gdyby porównać ją do muru to cegłami byłyby tutaj komórki naskórka (korneocyty), a zaprawą murarską lipidy, pochodzące z opisanego powyżej łoju oraz lipidów naskórkowych tzw. ceramidów. Kiedy w takim murze pojawi się nieszczelność, woda z głębszych warstw naskórka wyparowuje, powodując odwodnienie skóry.

 

Jakie są oznaki suchej skóry?

  • Szorstkość
  • Nadmierne rogowacenie
  • Często pojawiające się uczucie suchości, ściągnięcia, szczególnie po myciu
  • Czasami pojawiają się widoczne, łuszczące się obszary

 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje skóry suchej:

  • Skóra sucha, uwarunkowana genetycznie, najczęściej charakteryzuje się tym, że jest cienka, delikatna oraz posiada drobne, prawie niezauważalne pory. W związku z małą produkcją sebum, nie wyświeca się nadmiernie, jest raczej matowa. Zaczyna sprawiać problem najczęściej po ukończeniu 25 roku życia, gdyż odwodnienie przyspiesza starzenie manifestując się na skórze w postaci drobnych zmarszczek.
  • Nabyta suchość spowodowana jest w dużej mierze przez nieprawidłową pielęgnację. Może też wynikać m.in. z nieodpowiedniej diety, chorób oraz przewlekłego stresu. Taka skóra może się wyświecać, ze względu na fakt, że przewlekła suchość wzmaga mechanizmy obronne w postaci zwiększonej produkcji sebum. Nie jest to jednak zdrowe „glow”. Przy zaburzonym funkcjonowaniu organizmu, homeostaza bariery skórnej oraz zdolności zatrzymywania wody maleją. Wynika to z faktu, iż w zmienionym chorobowo organizmie, skład jakościowy lipidów oraz ich ilość może ulec zmianie, dlatego bariera ochronna nie spełnia swojej pierwotnej funkcji. Tworzy się tak zwane zamknięte koło, ponieważ posiadacze takiej skóry walczą z wyświecaniem stosując kolejne, wysuszające produkty, pogłębiając odwodnienie naskórka. Zmieniony skład sebum i nieprawidłowe jego wydzielanie, może prowadzić do powstawania niedoskonałości na skórze w postaci zaskórników i stanów zapalnych. Może pojawić się także nadwrażliwość oraz rumień.

Podsumowując, suchość skóry spowodowana jest zarówno małą ilością wody oraz dysfunkcją bariery ochronnej. Aby jej zaradzić musimy skupić się nie tylko na zwiększeniu ilości wody w naskórku, ale ograniczyć jej wyparowywanie.

 

Polecane zabiegi:

Geneo Hydrate

Infuzja tlenowa

Oxygenating Trio

Pro XN PHA Solution

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia mikroigłowa

Oczyszczanie wodorowe

Oxybrazja

a
a
a