fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą zapalną, przewlekłą, z nawracającymi okresami zaostrzeń i remisji. Charakterystyczna w tej dermatozie jest lokalizacja zmian w obrębie zgięć łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi, skórze głowy, oraz ich morfologia. Jej główne objawy to suchość skóry, nasilony świąd, łuszczenie naskórka, zaczerwienienie oraz tzw. lichenizacja, w której obserwuje się pogrubienie naskórka. Nasilona keratynizacja oraz upośledzona regeneracja skóry prowadzą do pękania naskórka, któremu często towarzyszy krwawienie.

Wyróżniamy 3 fazy atopowego zapalenia skóry, jednak nie każdy pacjent musi przechodzić przez wszystkie etapy:

– Niemowlęcą (do 2 r. ż.)

– Dziecięcą (od 3 do 11 r.ż.)

– Młodzieżową, osób dorosłych (od 12 r.ż)

Przyczyny AZS nie są do końca poznane, jednak wskazuje się, że są wynikiem złożonych czynników genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych, współistniejących z zaburzeniem bariery hydro-lipidowej.

AZS należy do grupy chorób atopowych, czyli dziedzicznych chorób alergicznych, w których objawy wynikają z nadmiernej odpowiedzi immunologicznej na niewielkie dawki antygenów. W wyniku tego dochodzi do wytwarzania dużej ilości immunoglobulin E (IgE) wywołujących reakcję zapalną. Antygeny pochodzą z alergenów do których zaliczają się m.in. sierść zwierząt, kurz, zanieczyszczenia środowiska czy detergenty. W przebiegu tej dermatozy duże znaczenie ma także stres emocjonalny, który wpływa na układ nerwowy i może stać się czynnikiem wyzwalającym objawy.

Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego jej pielęgnacja różni się od standardowej. Mimo, że emolienty i humektanty mają znaczenie we wszystkich rodzajach skóry, to ich dobór będzie miał szczególne znaczenie w przypadku AZS. Najważniejsze będą te wymienione jako pierwsze – emolienty. Są to substancje o silnie regenerującym i natłuszczającym działaniu, które odbudowują i zabezpieczają warstwę hydro-lipidową. Uszkodzona bariera ochronna powoduje bardzo szybką utratę wody z naskórka, dlatego należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie, wprowadzając humektanty (substancje wiążące wodę w naskórku).

Warto, aby preparaty do pielęgnacji były dermokosmetykami, ponieważ wyróżnia je wysoki profil pozbawienia substancji alergicznych i hipoalergiczność. Z założenia, są one przeznaczone głównie dla osób z cerą wrażliwą, atopową, a taka receptura jest bezpieczniejsza dla skóry.

Polecane zabiegi:

Maski o charakterze nawilżającym

Sonoforeza

Infuzja tlenowa

Zabiegi pielęgnacyjne do skóry wrażliwej

a
a
a