fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
Trądzik różowaty

To przewlekła dermatoza o charakterze zapalnym, w której najczęstszą lokalizacją zmian jest centralna część twarzy (nos, policzki, broda). Okresowo stan skóry może się polepszać, a nawet przejść w stan remisji, jednak istnieje grupa czynników mogąca znacząco nasilić zmiany. Całkowite wyleczenie trądziku różowatego nie jest możliwe, natomiast szybka reakcja może uchronić przed nasileniem objawów. Etiopatogeneza nie jest do końca poznana, składa się na nią wiele czynników. Problem polega na wzmożonej i nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na czynniki stymulujące powstawanie stanu zapalnego, jak promieniowanie UV, gwałtowne zmiany temperatur, farmaceutyki czy stres. Stan zapalny indukuje angiogenezę, w przypadku trądziku różowatego reakcja ta jest nadmierna i prowadzi do powstania rumienia. Brak odpowiedniej reakcji na ten stan będzie skutkował pogłębianiem się choroby. W kolejnych etapach pojawiają się teleangiektazje (rozszerzone naczynia), a następnie grudki i krostki.

Objawy trądziku różowatego:

– Pieczenie, szczypanie skóry

– Sucha, swędząca skóra

– Obrzęk na twarzy

– Rozszerzone naczynia na podłożu rumieniowym

Na podstawie zmian skórnych rozróżnia się cztery postaci trądziku różowatego:

– Postać rumieniowo-teleangiektatyczna

– Postać grudkowo-krostkowa

– Postać guzkowa

– Postać oczna

Skóra z trądzikiem różowatym bezwzględnie wymaga odpowiedniej pielęgnacji:

  1. Oczyszczanie skóry powinno być delikatne, najlepiej bez używania płynu micelarnego, który wymaga pocierania twarzy płatkami kosmetycznymi. Lepiej sprawdzi się podwójne oczyszczanie emulsją micelarną, wykonując przy tym delikatny masaż twarzy, trwający około minuty. Należy także pamiętać, aby woda była w temperaturze pokojowej, gdyż zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może powodować zaczerwienienie. Osuszanie skóry najlepiej wykonać za pomocą jednorazowego ręcznika, delikatnie przykładając go do twarzy, aby nie pocierać skóry.
  2. Ważnym elementem pielęgnacji jest odpowiedni dobór składników aktywnych, bez których zniwelowanie objawów trądziku różowatego nie byłoby możliwe. Należą do nich między innymi:

– niacynamid

– kwas azelainowy,

– kwas traneksamowy,

– retinoidy,

– polihydroksykwasy,

– antyoksydanty jak np. wit. C

  1. Nieodłącznym elementem jest także krem z filtrem, który zabezpiecza skórę przed działaniem promieni UV będących bezpośrednim czynnikiem zaostrzającym rumień.
  1. Nie należy zapominać również o nawilżeniu i regeneracji, gdyż bariera hydrolipidowa osób dotkniętych tym schorzeniem jest zaburzona, a przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania zmniejsza dyskomfort objawiający się uczuciem ściągnięcia, pieczenia czy szczypania skóry. Warto wiec szukać składników takich jak pantenol, alantoina, ceramidy, wąkrotka azjatycka, kwasy tłuszczowe.

Polecane zabiegi:

Oxygenating Trio

Pro XN PHA Solution

Infuzja tlenowa

a
a
a