Zaskórniki
Nasze ujścia mieszków włosowych, potocznie zwane porami, są to twory wchodzące w skład aparatu włosowo-łojowego. To właśnie w tym miejscu łój wydostaje się na powierzchnię skóry i w zależności od jego ilości oraz składu, skóra posiada skłonność do wyświecania. Problem pojawia się w momencie, kiedy zaczyna być go za dużo, staje się coraz gęstszy, a do tego dochodzi nieprawidłowe rogowacenie naskórka, które uniemożliwia wydostanie się łoju na zewnątrz. W ten sposób powstają zaskórniki.
Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: zamknięte oraz otwarte.
- Zaskórniki zamknięte powstają w wyniku nieprawidłowego złuszczania naskórka, gdzie jego wierzchnie warstwy gromadzą się w ujściach mieszków włosowych, uniemożliwiając wydostanie się łoju na zewnątrz. Powstająca w ten sposób grudka może przerodzić się z czasem w stan zapalny, jednak w początkowej fazie ma kolor skóry i tworzy drobne wybrzuszenie. W momencie, kiedy pojawia się ich większa ilość, zazwyczaj w okolicy czoła i policzków, nazywa się je „kaszką”.
- Zaskórniki otwarte tzw. „wągry” to nagromadzenie łoju, który czopuje ujście mieszka włosowego. Wraz z nagromadzonym zanieczyszczeniem, utlenia się i tworzy czarną główkę, dając nieestetyczny wygląd na skórze. Po wyciśnięciu takiej zmiany możemy zauważyć żółtawe zabarwienie, które pochodzi właśnie ze skondensowanego łoju.
Zarówno zaskórniki otwarte jak i zamknięte częściej pojawiają się na skórach tłustych lub mieszanych. Mechanizm ich powstawania jest bezpośrednio związany z nadmiernym wydzielaniem łoju oraz nieprawidłową keratynizacją. Aby się ich pozbyć należy skupić się na regulacji aparatu włosowo-łojowego, dobierając składniki aktywne działające właśnie w tym obszarze, jak np. kwas salicylowy czy pirogronowy.
Oprócz predyspozycji genetycznych, które uwarunkowują wielkość oraz ilość porów, istnieje duża ilość czynników wpływających na ich nieprawidłowe działanie:
– Nieprawidłowa dieta
– Zmiany hormonalne
– Skład sebum, wpływający bezpośrednio na jego lepkość, a co za tym idzie, zwiększenie gęstości i większa tendencja do zapychania
– Nieodpowiednie oczyszczanie skóry
– Używanie składników komedogennych jak np. parafina i pochodne, niektóre oleje oraz masła
– Brak regularnej eksfoliacji
Polecane zabiegi:
Oczyszczanie wodorowe
Mikrodermabrazja diamentowa
Detoxifying Pore Treatment
Indywidualna terapia peelingami chemicznymi PCA Skin
Oczyszczanie manualne