Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
Blizny

Zmiany w skórze powstające w wyniku jej uszkodzenia poprzez przecięcie, zranienie czy oparzenie. Po wygojeniu skóra właściwa zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Proces powstawania blizny przebiega w kilku etapach zaczynających się od chwili uszkodzenia tkanki, aż do jej przebudowy po całkowitym wygojeniu. Zaburzenie któregokolwiek z tych etapów, zwiększa ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia.

Ze względu na wygląd zmiany, możemy rozróżnić trzy rodzaje blizn:

– Atroficzne (zanikowe) – zagłębione poniżej powierzchni skóry

– Hipertroficzne (przerostowe) – wyniesione ponad powierzchnię skóry

– Keloidy (bliznowce) – wykraczają poza obszar granic zranienia

W przypadku tych pierwszych – atroficznych, najczęstszą przyczyną jest trądzik, a powodem powstawania takich blizn jest długi czas trwania odpowiedzi zapalnej, warunkującej tendencję do bliznowacenia. Charakteryzują się zmniejszoną ilością kolagenu, tworząc ubytki. Do tej grupy możemy zaliczyć także blizny powstałe w wyniku ospy oraz rozstępy.
Blizny przerostowe – hipertroficzne, rozwijają się w wyniku nadmiernej syntezy kolagenu z jednoczesnym zmniejszeniem jego degradacji, dlatego zmiana jest mniej elastyczna i grubsza.

Ostatnie – keloidy, mogą wytworzyć się nawet długo po zagojeniu rany. Są to twarde, włókniste guzy o nieregularnym kształcie, często o sino-czerwonym kolorze.  Przyczyna formowania się tych blizn nie jest do końca poznana. Zależy od wielu skłonności osobniczych jak wiek, płeć, kolor skóry, choroby metaboliczne oraz predyspozycji genetycznych.

Odpowiednia pielęgnacja skóry oraz szybkie wdrożenie zabiegów kosmetologicznych może w znacznym stopniu wpłynąć na ostateczny wygląd blizny. Terapia powinna być dopasowana do ich rodzaju.

Polecane zabiegi:

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia igłowa

Indywidualna terapia kwasami PCA Skin

Laseroterapia

Radiofrekwencja mikroigłowa

a
a
a