Promieniowanie ultrafioletowe
Promieniowanie ultrafioletowe jest jedynym z kluczowych czynników egzogennych, które powodują bądź zaostrzają występowanie przebarwień na skórze. Aby zapobiec powstaniu zmian pigmentacyjnych kluczowe jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej w formie kremów z odpowiednimi filtrami. Filtry można zaklasyfikować zarówno pod kątem pochodzenia jak i rodzaju światła, na które oddziałuje.
Jak donoszą źródła, aby zapobiec hiperpigmentacji skóry należy chronić ją nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB ale również przed światłem widzialnym – VL, które także generuje zwiększenie reaktywnych form tlenu i azotu. Aby kosmetyk przeciwsłoneczny był w pełni skuteczny powinien posiadać: szerokie spektrum działania przeciwko promieniowaniu UVA, UVB i VL, wysoki faktur SPF oraz zawierać antyoksydanty, które potęgują działanie ochronne 1.
Filtry chemiczne, fizyczne i przeciwsłoneczne
Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie krótkofalowe a następnie przekształcają je do nieszkodliwego promieniowania, które kumuluje się w skórze jako ciepło. Światło IR, VL oraz UV o długości fali wyższej niż 380nm jest jednak odbijane przez filtry chemiczne.
Filtry fizyczne posiadają dużą cząsteczkę, która nie wnika w głąb naskórka a tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, która rozprasza promieniowanie UV oraz VL 2. Ten rodzaj filtrów w przeciwieństwie do filtrów chemicznych sprawdzi się lepiej u osób z trądzikiem, trądzikiem różowatym czy innych dermatozach skóry przebiegających ze stanem zapalnym. Jest to spowodowane mechanizmem działania, w którym filtry fizyczne odbijają promieniowanie nie generując tym samym ciepła w tkankach. Wadą tych filtrów jest jednak bielenie skóry. Najczęstszymi składnikami stosowanymi w tymże rodzaju filtrów są: dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku 3.
Filtry przeciwsłoneczne to podstawa w redukcji przebarwień oraz profilaktyka przed ich nawrotem. Aby jednak wykazywały swoje działanie ochronne należy dostosować kosmetyk do rodzaju skóry, ponadto należy zwrócić uwagę na faktor SPF oraz rodzaje światła, na które oddziałuje. Warto wspomnieć, że aby filtry przeciwsłoneczne pełniły swoją funkcję, należy je reaplikować w ciągu dnia.
Źródła:
1. Wu Y. i in., Antioxidants add protection to a broad- -spectrum sunscreen, „Clinical and Experimental Der – matology”, 2011, nr 36(2), s. 178-187
2. Stanisz B. Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Kosmetologia 2009, vol. 65(5): 363-369
3. Engler-Jastrzębska M., Kamm A., „Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji”, 3 / 2019 / vol. 8 Kosmetologia Estetyczna, s. 281