Zmiany hormonalne w ciąży a przebarwienia.
W trakcie trwania ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, m.in. są to zmiany hormonalne, które sprzyjają pojawianiu się przebarwień. Najbardziej narażone na ich powstawanie są kobiety o ciemniejszych fototypach skóry [1].
Bardzo ważne jest, aby w ciąży stosować kremy o wysokiej wartości fotoprotekcji, ale również unikać zbyt długiego przebywania na słońcu. Zaleca się stosowanie filtrów fizycznych, czyli takich które w swoim składzie zawierają substancje odbijające światło, tj. tlenek cynku, czy dwutlenek tytanu. Zaburzenia wchłaniania wobec powierzchownych warstw skóry tych preparatów sprawia, że nie powodują one podrażnień oraz nie przedostają się do krwioobiegu. Filtry chemiczne, które przechwytują promieniowanie UV rozkładają je wytwarzając ciepło w skórze, dlatego też są mniej polecane dla osób, które posiadają skłonności do podrażnień w ciąży. Większość produktów SPF dostępnych w sprzedaży posiada połączenie tych dwóch filtrów, gdyż ich wzajemne działanie zapewnia największą skuteczność ochronną. Dobry preparat musi posiadać ochronę przed promieniami UVA i UVB, ponadto jego współczynnik ochrony powinien wynosić SPF 50, bądź SPF 50+. Warto jednak podkreślić, iż używanie preparatów ochronnych zawierających ochronę przeciwsłoneczną nie zawsze uchroni przed pojawieniem się hiperpigmentacji [1,2].
Skuteczna profilaktyka skóry w trakcie ciąży
Należy wspomnieć, że hiperpigmentacje powstałe w trakcie ciąży mają tendencję do samoistnego zanikania w pierwszych 12 miesiącach od porodu, niestety jednak u wielu kobiet zwiększone skupiska melaniny pozostają, bądź cyklicznie nawracają. Zabiegi, które mają na celu likwidację przebarwień rekomendowane są dopiero po rozwiązaniu, a nawet po zakończeniu karmienia piersią i należą do nich:
- Peelingi chemiczne
- Kuracje odbarwiające
- Zabiegi laserowe
W trakcie ekspozycji na nadmierne promieniowanie słoneczne w skórze wytwarzają się wolne rodniki, które w nadmiarze prowadzą do niszczenia komórek. Efektem czego jest przyspieszenie procesu starzenia się skóry, a także uszkadzanie bariery hydrolipidowej naskórka, która przestaje pełnić swoje funkcje ochronne. Dlatego też, warto wprowadzić do pielęgnacji substancje posiadające właściwości antyoksydacyjne, które ponadto będą wzmacniać działanie ochrony przeciwsłonecznej [1, 2].
Skuteczna profilaktyka skóry wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, dlatego w preparatach pielęgnacyjnych warto zwrócić uwagę na substancje aktywne tj. kwas azelainowy, witamina C, kwas traneksamowy, wyciąg z ogórka czy arbutyna. Warto jednak zaznaczyć, że ważne jest aby upewnić się, czy dany kosmetyk jest bezpieczny w okresie ciąży, ponieważ często decyduje o tym stężenie procentowe tych składników [1, 2, 3].
Źródła:
- Reich A., Heisig M., Szczęch J., Dermatozy ciężarnych. Wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
- Bazzo P., Chua-Gocheco A., MD, Einarson A., RN, Safety of skin care products during pregnancy Can Fam Physician. 2011; 57(6): 665–667.
- Rosen Ch.F. The Skin in Pregnancy. Medical Complications During Pregnancy. Elsevier Sounders, Philadelphia 2004