fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
a

Blog

Przebarwienia - co to takiego?

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne występujące w poziomie skóry, które charakteryzują się miejscowym lub uogólnionym nadmiarem barwnika. Powstają na skutek wielu czynników chemicznych, fizycznych czy biologicznych [1].

Za zabarwienie skóry odpowiada melanina, która dzieli się na pigment czarnobrązowy zwany eumelaniną oraz żółtoczerwony zwany feomelaniną. Melanina produkowana jest w komórkach barwnikowych posiadających enzym tyrozynazę – tak zwanych melanocytach [2]. Posiadają one zdolność do przekazywania barwnika do innych komórek. Powiązania molekularne i komórkowe między keratynocytami a melanocytami wywierają wpływ na melaninę, która znajduje się w naskórku. Składniki, które znajdują się w keratynocytach, melanocytach czy fibroblastach wyznaczają odcień skóry [3].

przebarwienia skóry, jak powstają przebarwienia, melanina, melanogeneza

Przebarwienia - co to takiego?

Kluczowym procesem kształtującym koloryt skóry i biorącym udział w wytwarzaniu przebarwień jest proces melanogenezy. Melanogeneza to proces syntezy melaniny, który odbywa się poprzez utlenianie i polimeryzację tyrozyny. Wytworzony barwnik magazynowany jest w melanosomach, które transportowane są do komórek naskórka a następnie usuwane w procesie keratynizacji [4].

Istnieje jednak wiele czynników zewnątrz i wewnątrzpochodnych, które uaktywniają tyrozynazę i powodują nasilenie melanogenezy. Zwiększenie ilości i zmiany w rozmieszczeniu melanocytów, lub uszkodzenia komórek zawierających melaninę, prowadzi do nagromadzenia pigmentu w określonym miejscu i powstania przebarwienia [5].

Źródła:

[1] Borysławski K, Sienkiewicz M. Częstość występowania wybranych zaburzeń pigmentacji skóry u kobiet w wieku od 40 do 75 lat w zależności od ich wieku i statusu społeczno-ekonomicznego. Kosmetologia Estetyczna 2014, vol. 4(3): 297-299.

[2] dos Santos Videira IF, Lima Moura DF, Magina S. Mechanisms regulating melanogenesis. An Bras Dermatol. 2013 vol. 88(1): 76-83.

[3] Otręba M, Rok J, Buszman E, et al. Regulacja melanogenezy: rola cAMP i MITF. Postepy Hig Med Dosw. 2012;66:33-40.

[4] Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP ,s. 204

[5] Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 170, 171)

Autor

  • Aleksandra Foks

    Magister kosmetologii Klinicznej, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. W swojej pracy holistycznie podchodzi do każdego pacjenta i z dużym zaangażowaniem przygotowuje indywidualne plany zabiegowe. Zawsze pozytywna, empatyczna i pomocna. W wolnych chwilach stara się rozwijać swoją pasję taneczną oraz spędzać czas z bliskimi.

    View all posts