fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
a

Blog

Przebarwienia - co to takiego?

Przebarwienia to złożony problem skóry, który może być wywołany przez szereg czynników zewnątrz i wewnątrzpochodnych. Niezależnie czy przebarwienia są wywołane dermatozami skóry, zaburzeniami hormonalnymi czy też promieniowaniem UV, podstawą w ich redukcji jest ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wzmacnianie funkcji ochronnych skóry [1].

Wolne rodniki - reaktywne formy tlenu

Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które powstają w skórze na skutek promieniowania UV, zanieczyszczeń środowiska, niezdrowej diety jak i wielu innych czynników. Te niestabilne cząsteczki zawierają niesparowane elektrony, które ułatwiają im wiązanie się z innymi strukturami, dzięki czemu mogą wykazywać negatywny wpływ na wielu płaszczyznach. Nadmiar wolnych rodników wywołuje stres oksydacyjny, który uszkadza błony komórkowe i DNA oraz destabilizuje prawidłowe funkcjonowanie skóry [2]. Zaburzenie homeostazy w skórze przyczynia się do powstania przewlekłego stanu zapalnego, który wywołuje szereg dermatoz i defektów skóry, w tym również przebarwień. Aby zapobiec toczącemu się stanowi zapalnemu i przywrócić odpowiednie funkcjonowanie skóry, należy zneutralizować obecność wolnych rodników. Substancjami, które wykazują taką funkcje są antyoksydanty [3].

Ponadto niektóre antyoksydanty regulują pracę melanocytów i hamują nadmierną produkcje barwnika. Przykładowo witamina C zmniejsza utlenianie fenyloalaniny i tyrozyny do melaniny. Antyoksydanty poza hamowaniem stresu oksydacyjnego, wykazują również inne korzyści dla skóry, jak: zmniejszanie stanu zapalnego w skórze, stymulacja syntezy kolagenu czy ceramidów oraz wzmocnienie bariery ochronnej skóry [4].

Stosowanie antyoksydantów jest podstawową ochroną przed powstaniem hiperpigmentacji na skórze i redukcji już powstałych przebarwień. Ze względu na uszkodzenie komórek barwnikowych i ich słabą zdolność do regeneracji, nawet po pozbyciu się przebarwień, można nabyć skłonność do ich ponownego pojawienia się, dlatego należy zapobiegać czynnikom, które stymulują melanogenezę. Aby chronić organizm przed stresem oksydacyjnym należy stosować antyoksydację zarówno miejscowo na skórę w postaci kosmetyku jak i dostarczać je w formie suplementów czy odpowiedniej diety [5].

Źródła:

  1. Zaremba T, Oliński R. Oksydacyjne uszkodzenia DNA – ich analiza oraz znaczenie kliniczne. Postępy biochemii 2010: 125-126.
  2. Czerwonka W., Habrat A., Lipińska M.,  Południak S., Puchalska D., Witek R., Zarzycka- Bienias R., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 1 / 2019 / vol.8, artykuł naukowy N Biochemia, s. 14
  3. Balach J. Super antyoksydanty. Leki XXI wieku w naszym jedzeniu.
  4. „Właściwości, formy i działanie biologiczne witaminy C w terapiach skórnych”, Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2023 / vol. 12, s. 20
  5. Chrzanowska E., Jachimowicz – Rogowska K., Winiarska – Mieczan A., Dietoterapia jako wsparcie leczenia atopowego zapalenia skóry Aesthetic Cosmetology and Medicine s. 4 / 2023 / vol. 12 12

Autor

  • Magister kosmetologii Klinicznej, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. W swojej pracy holistycznie podchodzi do każdego pacjenta i z dużym zaangażowaniem przygotowuje indywidualne plany zabiegowe. Zawsze pozytywna, empatyczna i pomocna. W wolnych chwilach stara się rozwijać swoją pasję taneczną oraz spędzać czas z bliskimi.

    View all posts