Zmiany naczyniowe - co to takiego?
W trakcie ciąży u kobiet można zaobserwować problem z pojawiającymi się zmianami naczyniowymi. Najczęściej należą do nich teleangiektazje (tzw. pajączki), czyli popękane i rozszerzone naczynia krwionośne oraz żylaki, których powodem jest obciążony układ żylny, wzrost masy ciała, czy ograniczony, bądź całkowity brak ruchu. Aby zapobiec powstawaniu tych zmian należy stosować preparaty zawierające w swoim składzie, np. wyciąg z kasztanowca, którego zadaniem jest działanie przeciwzapalne oraz poprawianie napięcia ścian krwionośnych, czy łagodzenie obrzęków. Warto również odpoczywać z nogami uniesionymi do góry (poprawa krążenia), rozpocząć aktywność fizyczną, tj. regularne spacery, joga, pływanie oraz wprowadzić zbilansowaną dietę. W ciąży zaleca się również ograniczenie spożywania soli, która posiada wpływ na zatrzymywanie się wody w organizmie. Dobrym pomysłem w walce z żylakami będzie stosowanie dodatkowo kompresyjnych podkolanówek, pończoch, czy rajstop o działaniu uciskowym [1,2,3].
Pielęgnacja skóry naczyniowej w trakcie ciąży
Do pielęgnacji skóry naczyniowej warto stosować preparaty, które zawierają d-panthenol o działaniu kojącym i wyciszającym oraz składniki aktywne poprawiające mikrokrążenie, czy wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, do których należą: arnika, miłorząb japoński, rutyna, wyciąg z ruszczyka, owsa rhealba i kasztanowca. Kolejnym zaleceniem jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Przy ich wyborze należy kierować się wysokim współczynnikiem ochrony (SPF50, SPF50+) oraz zwrócić uwagę, czy hamuje on działanie promieniowania UVA i UVB [1,4].
Pielęgnację domową powinno wspierać się zabiegami kosmetologicznymi. Za ich pomocą uzyskamy efekt wzmocnienia naczyń krwionośnych, czy wyciszenia podrażnień. Jeżeli chodzi o zabiegi, których działanie polega na zamykaniu naczynek przy użyciu urządzeń laserowych i IPL, wykonanie ich niestety należy odłożyć do czasu rozwiązania i zakończenia karmienia piersią [1, 2, 3].
Źródła:
1. Kaczmarczyk D., Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji. Kosmetologia Estetyczna. Zabrze, 2012.
2. Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży (red.). Kosmetologia Estetyczna. Katowice, 2019.
3. Skorupińska A., Sekuła N., Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży. (red.). Kosmetologia Estetyczna. Katowice, 2017.
4. Reich A., Heisig M., Szczęch J., Dermatozy ciężarnych. Wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.