fbpx

Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
a

Blog

łysienie androgenowe u kobiet mężczyzn przyczyny

Łysienie androgenowe - powolny proces

Łysienie androgenowe jest to powolny proces miniaturyzacji mieszka włosowego. Następuje utrata prawidłowych włosów, na miejscu których zaczynają wyrastać cieńsze i bardziej delikatne włosy meszkowe. Wraz z postępującym procesem zanika również barwnik, a w rezultacie dochodzi do zastąpienia miejsca mieszka włosowego przez tkankę włóknistą. U mężczyzn zazwyczaj obserwuje się cofanie się linii czołowej, tworząc tzw. zakola oraz zanik włosów na szczycie głowy. W przypadku kobiet występuje poszerzanie się przedziałka, czyli rozproszone przerzedzanie się włosów na szczycie głowy [1]. Mieszki włosowe w obszarze potylicznym są odporne na działanie androgenów, co sprawia, że nie ulegają one procesowi miniaturyzacji.[2]

Ten rodzaj łysienia, jak sama nazwa wskazuje, ma wyraźne podłoże genetyczne i wynika głównie z nadmiernej reakcji na androgeny, czyli hormony męskie [3]. Utrata włosów związana z androgenami może mieć różne czynniki wewnętrzne. Może być spowodowana nadmiarem androgenów w organizmie, genetycznym dziedziczeniem predyspozycji do łysienia androgenowego oraz nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny, nawet przy prawidłowym poziomie tych hormonów w organizmie.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenne u mężczyzn ma swoje podłoże głównie w czynnikach genetycznych i hormonalnych. Badania naukowe wskazują, że głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest nie sam testosteron, a jego bardziej aktywna forma, dihydrotestosteron (DHT). W mieszkach włosowych występuje miejscowo aktywny enzym – 5α-reduktaza typu 2, który jest odpowiedzialny za przekształcenie testosteronu w DHT [1]. W obszarach dotkniętych łysieniem, stężenie DHT jest zazwyczaj wyższe, co potwierdzają badania na mężczyznach z wrodzonym niedoborem 5α-reduktazy, u których nie występuje łysienie [2]. DHT wykazuje około dziesięciokrotnie większe powinowactwo wiązania z receptorem androgenowym (AR) w porównaniu do testosteronu. Przyjmuje się, że głównym obszarem działania androgenów w mieszku włosowym jest brodawka włosa. Receptory androgenowe (AR) znajdujące się w brodawkach włosowych mają decydujący wpływ na produkcję DHT, a ich rozmieszczenie jest ograniczone do konkretnych obszarów owłosionej skóry głowy. W efekcie, mieszki włosowe pobrane z obszarów o niskiej wrażliwości na androgeny, takich jak potylica, nie ulegają miniaturyzacji nawet po przeszczepieniu w obszary dotknięte łysieniem androgenowym [3],[4].

W przypadku łysienia u kobiet genetyka odgrywa istotną rolę, natomiast poziom androgenów w surowicy nie zawsze jest podwyższony i często utrzymuje się w granicach górnej normy lub jest minimalnie zwiększony [5]. U kobiet przed menopauzą, występowanie łysienia androgenowego przy prawidłowym poziomie androgenów jest związane z czynnikami genetycznymi. Należy pamiętać, że przyczyną łysienia androgenowego jest również wrażliwość mieszków włosowych na działanie androgenów, o której decydują uwarunkowania genetyczne. Natomiast po menopauzie, łysienie może być spowodowane obniżeniem stężenia estrogenów, co może być objawem zwiększonego poziomu androgenów. Łysienie androgenowe u kobiet może być także wywołane przez choroby ogólnoustrojowe, które prowadzą do wzrostu poziomu androgenów. Choroby endokrynologiczne przebiegające z hiperandrogenizmem obejmują zespół policystycznych jajników (PCOS), hiperprolaktynemię, przerost nadnerczy oraz rzadko guzy jajników i nadnerczy.[6],[7]

Łysienie androgenowe jest złożonym problemem, wymagającym zrozumienia wielu czynników. Choć istnieją różne metody leczenia tej dolegliwości, to kluczową rolę odgrywa odpowiednia diagnoza i plan działania opracowany przez specjalistę.

Dlatego też, w przypadku doświadczania utraty włosów, warto skonsultować się z trychologiem, który może przeprowadzić dokładną ocenę stanu skóry głowy i włosów oraz zaproponować odpowiednie podejście terapeutyczne. Można w różnym stopniu spowolnić postęp choroby oraz w pewnym zakresie ją kontrolować, ale kluczowe jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie terapii. Wizyta u trychologa może być pierwszym krokiem w drodze do poprawy stanu włosów i zwiększenia pewności siebie.

Czy wiesz że…?

Wzorzec łysienia androgenowego różni się między grupami etnicznymi. Społeczność kaukaska częściej doświadcza tego zjawiska, podczas gdy u Azjatów jest ono mniej powszechne i zazwyczaj pojawia się o dekadę później. Afroamerykanie natomiast wykazują podatność na łysienie aż czterokrotnie niższą niż społeczność biała.

Źródła:

 1. Carmina E, Lobo RA. Treatment of hyperandrogenic alopecia in women. Fertil Steril 2003; 79: 91-5.
 2. Devjani S, Ezemma O, Kelley KJ, Stratton E, Senna M. Androgenetic Alopecia: Therapy Update. Drugs. 2023 Jun;83(8):701-715.
 3. Ho CH, Sood T, Zito PM. Androgenetic Alopecia. In: StatPearls Publishing, Treasure Island (FL); 2023.
 4. Inui S, Itami S. Androgen actions on the human hair follicle. Exp Dermatol. 2013; 22: 168-171.
 5. Imko-Walczuk B, Cegielska A, Głombiowska M. Changes in hair distribution in postmenopausal women. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2012;99(1):62-67.
 6. Jakubiec M., Androgenetic alopecia in males – characteristics and overview of therapies available in cosmetology and aesthetic medicine clinics, Aesth Cosmetol Med. 2022; 11(6): 209-215.
 7. Rathnayake D, Sinclair R, Male androgenetic alopecia, Expert Opinion on Pharmacotherapy. 2010; 11(8): 1295-1304.
 8. Sawaya ME, Price VH. Different levels of 5alpha-reductase type I and II, aromatase, and androgen receptor in hair follicles of women and men with androgenetic alopecia. J Invest Dermatol. 1997 Sep;109(3):296-300.
 9. Starace M, Orlando G, Alessandrini A, Piraccini BM. Female Androgenetic Alopecia: An Update on Diagnosis and Management. Am J Clin Dermatol. 2020 Feb;21(1):69-84.
 10. Starace M, Orlando G, Alessandrini A, Piraccini BM. Female Androgenetic Alopecia: An Update on Diagnosis and Management. Am J Clin Dermatol. 2020 Feb;21(1):69-84.
 11. Upadhyay DK, Sharma A, Sarma GS, Gupta GD, Rai VK. Mechanism of androgenic alopecia: Addressing speculations through empirical evidences. Dermatologic Therapy. 2019;32(6).

Autor